Із всіх професій, які є у світі,

З усіх ремесел на землі

Одна лише красується у світлі,

І світло це сподобалось мені.

 

О, вихователь! Ти даруєш світло,

Ти вчиш любові, мудрості і доброти,

Щоб у малих серденьках було завжди літо

Без смутку, прикрості і самоти.

 

Своїм теплом ти прихиляєш небо.

В маленькому житті лишаєш добрий слід.

І крізь роки дитина пам’ятатиме про тебе,

Бо вибрав ти, мабуть, найвищу із доріг.

 

І нагорода є твоя безцінна,

Бо Бог на всіх нас дивиться згори.

За те, що серце віддаєш дитині

Душа твоя не знає смутку й самоти.

 

Професія вихователя дитячого саду - професія для справжніх романтиків

Коли людина, юнак або дівчина, підходять до того віку, коли настає пора визначення життєвих пріоритетів, меж і цілей, настає дуже важливий життєвий період, коли від зробленого вибору залежить все подальше життя. Зазвичай до вибору професій люди підходять дуже серйозно, з усе своєї юнацької відповідальністю. Існують тисячі професій, вони різні і, відповідно, по-різному оплачуються. Зараз дуже популярно серед молоді переступати через свої інтереси та здібності і отримувати ту освіту, яку їм доступно або яке гарантує їм подальше працевлаштування. Але залишилися ще й ті "романтики", які крізь усі поради і заборони вміють зберегти своє справжнє покликання і призначення. Вони йдуть до своєї мети крізь численні перепони, і, врешті-решт, домагаються свого. Це щасливі люди. Вони цінують щастя інших більше свого матеріального благополуччя. Безсумнівно, професія вихователя дитячого саду - професія для справжніх романтиків! Вона не дуже користується популярністю серед сучасної молоді. Адже праця вихователя величезний, а зарплата дуже маленька. Але давайте все ж поговоримо про тих щасливих людей, які вирішили присвятити своє життя вихованню дітей. Є такі щасливі професії, які викликають у оточуючих людей якийсь захват. Медсестра уособлює милосердя, перша вчителька - найсвітліше спогад, а вихователька дитячого саду - доброту й увагу, другу маму. Коли людина починає опановувати дошкільної премудрістю, він дивується, як багато потрібно для роботи з дітьми, яка непосвяченим здається зовсім простий. Справді, хто не зуміє доглянути за дитиною, нагодувати, погуляти, казку почитати, по голівці погладити. Виявляється, цього мало. Крім знань і умінь потрібно зуміти закохувати в себе дітей. А вже потім, коли зав'яжеться "роман", починається справжня робота ...

Діти закохуються легко, але утримати їх любов надзвичайно важко: їм необхідна взаємність. Нерозділене почуття в дошкільні роки випаровується миттєво, без сліду. Любов до дітей ніяких ніяким облудою не підміниш - різницю вони вловлюють відразу ж. І найголовніше - вихователька повинна бути гідна любові, не викликати у дітей розчарування, інакше все пропало. Як важко бути у формі постійно, під поглядами все помічають діточок. Вони дуже спостережливі, ці дошкільнята. І все ж це дивна професія! Робота з дітьми дає можливість людині проявити все найкраще, що в ньому закладено: і душевні якості, і здібності. З душевними якостями зрозуміло, а от здібності ... Дуже часто ці здібності є, але не завжди в тих масштабах, щоб вийти з ними на "велику сцену": співаєш, але голос не звучний, пишеш вірші, але не такі, щоб їх можна було друкувати, вишивати, але не для того, щоб потім виставляти свої роботи на продаж і т.д. А в дитячому саду всі ці скромні таланти вихователь може реалізувати, адже діти - найгуманніші судді. Вони захоплюються всім, чого не вміють робити самі. Усі таланти реалізуються, всі знаходять застосування і доставляють радість не тільки вам, але і всім оточуючим, а в першу чергу дітям. Діти оцінять вірші і розповіді, малюнки і пісні, а головне - саму вашу фантазію, адже вони самі великі в світі фантазери. Вихователь - дивовижна професія. Ще один її плюс в тому, що вона дає можливість заглянути в країну дитинства, у світ дитини. І хоч "всі ми родом з детсва", але ми дуже швидко забуваємо цей чарівний світ, не розуміючи навіть власних дітей. Дитячий світ набагато цікавіше, безмежне і багатше, ніж світ дорослого. Завдання вихователя - не зруйнувати цю дитячу ілюзорність, а влитися в неї, тобто вихователь повинен розмовляти з дітьми на одній мові, розуміти їх. І нарешті, хіба багатьом доступно бути коханою, шанованої, зразком для наслідування, ідеалом? Виховательці дитячого садка це цілком доступно, все залежить тільки від неї.

Одна історія... Одного закладу...

Ні для кого не секрет, що нині у суспільстві панує думка, особливо серед батьків, що діяльність педагогічного колективу дошкільного навчального закладу спрямована на те, щоб калічити їхню дитину і у моральному, і у фізичному плані. Педагоги, і працівники освіти загалом, захищають свої права, відстоюють думку, що насильство над дітьми у дошкільних закладах - це величезна рідкість і, що той, хто все таки здійснює такі дії, одразу полишає діяльність у цій сфері. Міністерство освіти і науки України спільно з ВГО "Асоціація працівників дошкільної освіти" нещодавно опублікували лист про етичні норми для педагогічних працівників дошкільних навчальних закладів, у якому висловлено думку з цього приводу та зазначено шляхи подолання такої кризи серед працівників дошкільної освіти.
Проте набувають резонансу певні ситуації, які змушують до більш конкретних дій, а не лише до написання певних рекомендацій.
Всім потрібно зрозуміти, і батькам у першу чергу, що всі ситуації мають здебільшого суб'єктивний характер. Часто вони перебільшені, оскільки пов'язані з конкретними особами. Нині одна з таких ситуацій набула колосальних масштабів, суспільство підняло бунт і розділилося на захисників прав дітей та їхніх батьків і тих, хто відстоює думку про неможливість такої ситуації у дошкільному навчальному закладі. Оскільки тема резонансна, яка торкається прав дітей, то її одразу підхопили ЗМІ, не зважаючи, що все відбулося не один рік тому. 
Відоме всім ток-шоу "Говорить Україна", яке щодня транслює телеканал "Україна", зацікавилось даною проблемою і було відзнято програму на тему"Детсад строгого режима". Всі бажаючі можуть переглянути її. На цьому ток-шоу висвітлено проблему конкретного закладу з проекцією на усіх педагогів-дошкільників. Що особливо прикро.
Саме на це ток-шоу була запрошена Тетяна ГУРКОВСЬКА, яка є членом ВГО "Асоціація працівників дошкільної освіти" і куратором секції "психологічна діяльність дошкільного навчального закладу", який діє у межах ВГО "Асоціація працівників дошкільної освіти", головним редактором журналів"Практичний психолог: дитячий садок" та "Практичний психолог: школа", автор низки публікацій, присвячених психологічному розвитку та вихованню дітей. З її враженнями від програми ви можете ознайомитися на блозі "Практичний психолог"